2021 03 24
ZUBOVAI – Rusijos imperijos grafų ir Šv. Romos imperijos kunigaikščių giminė, Lietuvoje pasirodžiusi XVIII a. pabaigoje. Platonui Zubovui (1767-1822) tapus Rusijos imperatorės Jekaterinos II favoritu, jam buvo suteiktas šviesiausiojo kunigaikščio titulas bei padovanoti dideli turtai Lietuvoje. Ilgainiui garsi ir plati giminė tapo mūsų krašto ekonomikos, švietimo, kultūros lauko dalyviais. Akivaizdūs jų veiklos pėdsakai likę iki šiol.
*** 
Vienas stipriausių ir didžiausių savo valdų Zubovai turėjo Šiaurės vakarų Lietuvoje. Iš Jekaterinos II gavęs Šiaulių ekonomiją, Platonas Zubovas vėliau įsigijo Ginkūnų, Tauragės, Kretingos, Plungės, Grūšlaukės ir kitus dvarus. 
***
Plungės viešosios bibliotekos projektas „Grafų Zubovų istorinis, kultūrinis palikimas  Šiaurės vakarų Lietuvoje“ kviečia susipažinti su Šiaurės vakarų regiono vietomis, susijusiomis su Zubovų giminės istorija ir palikimu. Sukurtas pažintinis turas, apjungęs tris apskritis -  Telšių, Klaipėdos, Šiaulių, penkis rajonus - Plungės, Kretingos, Akmenės, Joniškio, Šiaulių, virš dvidešimtį miestų, miestelių, kaimų ir vietovių. Daugiau nei 400 kilometrų ir daug įdomių, intriguojančių vietų, jau žinomų, girdėtų ar visai naujų, dar nematytų ir nepatirtų:  Plungė-Žadeikiai-Kretinga-Pryšmančiai-Dimitravas-Grūšlaukė-Akmenė-Dabikinė-Medemrodė-Žagarė-Švetpolė-Joniškis-Saugėlaukis-Skaistgirys-Vaizgučiai-Gruzdžiai-Šiauliai-Gubernija-Ginkūnai-Aleksandrija-Bubiai-Beinoriškė-Plungė. 
 
Keliaujantiems skirtas informatyvus iliustruotas gidas su turo žemėlapiu. 
Maloniai nustebinti bus tie, kuriems įdomu yra lengvas žaidimas. Kartu su gidu išleisti pievų augalų motyvų lipdukai, skirti žemėlapyje pažymėti aplankytas vietas. Sėkmingai turą įveikusiųjų ir visus lipdukus žemėlapyje suklijavusiųjų lauks netikėti prizai.
Turas kviečia atrasti ir pažinti, žada tikrai intriguojančią patirtį. Kelionėje Jūsų laukia daugybė įdomių ir reikšmingų grafų Zubovų atminties ženklų– dvareliai (restauruoti, gyvenantys naują gyvenimą ar apleisti ir griūvantys), garsios giminės vardu pavadintos vietos, gatvės ir pan.
Tad kviečiame įdomiai ir dar nepatirtai kelionei. 
Ir tame kelyje kur nors susitikime? 
Ekspedicijos, skirtos Zubovų kelio žanklams surasti, 2020 m liepa-rugpjūtis. Fotografijos - Jolantos klietkutės, Remigijos Vilniūtės, Kristinos Paulauskaitės
KRETINGOS rajonas: Kretinga, Pryšmančiai, Dimitravas